Na današnji dan 1994. godine, u završnoj fazi rata u Bosni i Hercegovini, Republika Srpska i Vlada Republike Bosne i Hercegovine sa sedištem u Sarajevu potpisale su sporazum o četvoromesečnom primirju. Dogovor je postignut uz posredovanje bivšeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džimija Kartera i predstavljao je jedan od ključnih diplomatskih koraka ka smirivanju sukoba.
Prema sporazumu, primirje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 1995. godine i da obuhvati prekid neprijateljstava duž većine linija fronta. Cilj dogovora bio je da se stvore uslovi za nastavak političkih pregovora, kao i da se civilnom stanovništvu omogući predah nakon višegodišnjih ratnih dejstava.
Uloga Džimija Kartera u ovom procesu bila je značajna, jer je kao međunarodni posrednik uspeo da približi stavove zaraćenih strana u trenutku kada su diplomatski kanali bili gotovo u potpunosti blokirani. Iako primirje nije u potpunosti okončalo sukobe, ono je doprinelo smanjenju intenziteta borbi i otvorilo prostor za kasnije mirovne inicijative.
Ovaj događaj se danas posmatra kao važna prekretnica u nizu međunarodnih napora koji su, tokom 1995. godine, doveli do završetka rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.