Na današnji dan 23.12.1994 – Republika Srpska i bosanska vlada u Sarajevu, uz posredovanje bivšeg predsednika SAD Džimija Kartera, potpisale su četvoromesečno primirje koje će stupiti na snagu 1.1.1995

Podeli na društvenim mrežama

Na današnji dan 1994. godine, u završnoj fazi rata u Bosni i Hercegovini, Republika Srpska i Vlada Republike Bosne i Hercegovine sa sedištem u Sarajevu potpisale su sporazum o četvoromesečnom primirju. Dogovor je postignut uz posredovanje bivšeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džimija Kartera i predstavljao je jedan od ključnih diplomatskih koraka ka smirivanju sukoba.

Prema sporazumu, primirje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 1995. godine i da obuhvati prekid neprijateljstava duž većine linija fronta. Cilj dogovora bio je da se stvore uslovi za nastavak političkih pregovora, kao i da se civilnom stanovništvu omogući predah nakon višegodišnjih ratnih dejstava.

Uloga Džimija Kartera u ovom procesu bila je značajna, jer je kao međunarodni posrednik uspeo da približi stavove zaraćenih strana u trenutku kada su diplomatski kanali bili gotovo u potpunosti blokirani. Iako primirje nije u potpunosti okončalo sukobe, ono je doprinelo smanjenju intenziteta borbi i otvorilo prostor za kasnije mirovne inicijative.

Ovaj događaj se danas posmatra kao važna prekretnica u nizu međunarodnih napora koji su, tokom 1995. godine, doveli do završetka rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *