RUMA – Završnim događajem u prostorijama Ustanove „Solidarnost“, zvanično je zaokružen proces pilotiranja inovativne socijalne usluge „Mirni kutak“. Projekat, koji je finansirala Evropska unija, transformisao se iz pilot-faze u trajni sistem podrške, koji će od aprila ove godine finansirati Opština Ruma uz podršku partnerskih opština.
Usluga je namenjena građanima koji se nađu u nepredviđenoj životnoj krizi bez podrške porodice, a od jula 2025. godine postala je ključni deo sistema socijalne zaštite u Sremu.
Međuopštinska saradnja kao model uspeha
Projekat je realizovan u okviru programa podrške održivim uslugama socijalne zaštite, pod nadležnošću resornog Ministarstva i uz stručno vođenje Stalne konferencije gradova i opština (SKGO).
Ono što „Mirni kutak“ čini jedinstvenim jeste njegov međuopštinski karakter. Od oktobra 2025. godine, usluga je otvorena i za građane:
- Stare Pazove, Inđije, Iriga, Pećinaca i Grada Šapca.
Nakon zvaničnog završetka projekta, ove opštine će moći da nastave sa korišćenjem usluge za svoje građane kroz model o ustupanju realizacije, čime se obezbeđuje dugoročna održivost.
Rezultati na terenu: Pomoć za 28 osoba
Tokom godinu dana rada, direktna pomoć pružena je onima kojima je bila najpotrebnija. Socijalna radnica Merima Nikolić Popeski iznela je podatke iz prakse:
„Od početka uspostavljanja, uslugu je koristilo 28 osoba. Sve su to ljudi koji su, prema pravilniku i uputu centara za socijalni rad, ostvarili svoje pravo na urgentno zbrinjavanje u trenucima kada nisu imali gde da odu.“
Sinergija institucija
Uspeh „Mirnog kutka“ temelji se na Protokolu o saradnji koji su podržali:
- Centar za socijalni rad Ruma
- Crveni krst Ruma
- Dom zdravlja Ruma
- Policijska stanica Ruma
Pomoćnik predsednika Opštine, Stevan Kovačević, istakao je da je podrška SKGO-a bila glavni vodič kroz procese uspostavljanja usluge.
„Ovaj projekat potvrđuje da je ulaganje u ljude i društvenu zaštitu ujedno i ulaganje u budućnost naše zajednice. Ruma će nastaviti da razvija servise koji podižu kvalitet života i jačaju solidarnost“, poručio je Kovačević.
Predstavnik SKGO, Vladimir Zafirović, kao i direktori ustanova Branislav Pavić i Željka Godić, složili su se da je pronađeni model saradnje najbolji put za nastavak ove inovativne usluge. „Mirni kutak“ tako ostaje sigurna adresa za sve građane regiona koji se nađu u stanju socijalne potrebe.