RUMA / VRDNIK. Ono što je do juče bila samo hrabra ideja, danas postaje stvarnost. Opštine Ruma i Irig započele su realizaciju jednog od najambicioznijih projekata u Sremu – izgradnju pešačko-biciklističke staze koja će direktno povezati centar Rume sa srcem banje Vrdnik.
Ova jedinstvena ruta, duga više kilometara, omogućiće sugrađanima i turistima da iz gradske vreve Rume, preko ulice 15. avgusta i Orlovićeve, stignu do Fruške gore uživajući u prirodi.
Ruta kroz srce prirode
Planirana trasa je prava uživancija za rekreativce, a vodiće preko:
- Stadiona „Sloven“;
- Park-šume Borkovac;
- Borkovačkog jezera (istočnom obalom);
- Pavlovačkog jezera;
- Sve do samog centra Vrdnika.
Konkretni rezultati na terenu
Predsednici opština, Dušan Ljubišić (Ruma) i Tihomir Stojaković (Irig), obišli su radove na četvrtoj fazi projekta. Trenutno se radi na deonici od oko 3 kilometra, koja obuhvata pristupni put i stazu duž Borkovačkog jezera.
„Ovo nije samo staza – ovo je nova turistička priča Srema. Povezaćemo dva centra i stvoriti sadržaj koji će biti atraktivan za celu Srbiju“, poručio je Ljubišić, naglašavajući odličnu saradnju dve opštine ozvaničenu prošlog oktobra.
Uređenje potoka i planovi do kraja godine
U sklopu ovog velikog poduhvata, nastavlja se i uređenje Borkovačkog potoka. Nakon završene prve faze (od jezera do stadiona), sledi popločavanje deonice od stadiona do ulice 15. avgusta. Ugovor sa JVP „Vode Vojvodine“ je potpisan, a cilj je da ovi radovi budu privedeni kraju do kraja 2026. godine.
Završetkom ove staze, Srem dobija modernu infrastrukturu koja promoviše zdrav život, ekologiju i spaja dve važne turističke tačke na najlepši mogući način.