RUMA. Gradska kuća u Rumi bila je danas centar regionalne saradnje. Predstavnici sremskih opština ugostili su visoke delegacije iz Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije, sa jednim zajedničkim ciljem: povlačenje sredstava iz fondova Evropske unije za nove razvojne projekte.
Fokus na zelenu agendu i turizam
Na radnom sastanku, kojem su pored domaćina prisustvovali i predstavnici opština Irig i Pećinci, definisani su pravci budućeg zajedničkog nastupa.
- Prioriteti: Zaštita životne sredine, energetska efikasnost, obnovljivi izvori energije, ali i inovacije u turizmu, kulturi i zdravstvu.
- Strateški pristup: Direktor Regionalne razvojne agencije Srem, Milan Mirić, naglasio je da su kriterijumi EU sve stroži i da samo 15% prijavljenih projekata dobija podršku, zbog čega je ključno blagovremeno povezivanje partnera.
Poruka saradnje i partnerstva
Zamenica predsednika Opštine Ruma, Biljana Popović Jovanović, istakla je da postoji obostrana želja da saradnja, koja je i do sada bila uspešna, postane još sadržajnija na korist svih građana Srema.
Gosti iz Hrvatske, zamenik župana Osječko-baranjske županije Vladimir Horvat i zamenik župana Vukovarsko-sremske županije Srđan Jeremić, složili su se da je ovo prostor koji prirodno upućuje ljude jedne na druge. Iskustva Hrvatske kao članice EU biće od neprocenjivog značaja za naše opštine u kreiranju novih prekograničnih projekata.