RUMA. Polaganjem venaca na Gradskom groblju u Rumi juče je svečano obeležen 9. maj — Dan pobede nad nacizmom u Drugom svetskom ratu. Poštu stradalim Rumljanima odali su predstavnici SUBNOR-a, srodnih boračkih organizacija, građani i predstavnici Opštine Ruma.
Sloboda koja nema cenu
U ime lokalne samouprave, venac je položio Stevan Kovačević, pomoćnik predsednika Opštine Ruma, koji je istakao da je 1945. godine pobeđena najmonstruoznija sila u novijoj svetskoj istoriji.
„Naša zemlja, kao i Ruma i okolna sela, platila je veliku cenu oslobođenja. Mi smo ovde da podsetimo da sloboda nema cenu. Nažalost, i posle osam decenija, nismo uspeli da popišemo sve naše žrtve i to ostaje naš večiti dug precima na kome moramo ozbiljno raditi“, poručio je Kovačević.
Nemerljiv doprinos našeg naroda
Predsednik SUBNOR-a Ruma, Predrag Vukmirić, podsetio je na stravične razmere Drugog svetskog rata u kojem je život izgubilo oko 50 miliona ljudi.
- Jugoslavija je, sa 1,8 miliona žrtava, bila treća zemlja u Evropi po ukupnom broju stradalih.
- Procentualno u odnosu na broj stanovnika, naša zemlja je zauzela drugo mesto po gubicima.
- Vukmirić je naglasio da je doprinos našeg naroda velikoj antifašističkoj koaliciji nemerljiv i da to predstavlja svetlu stranicu naše istorije kojom se ponosimo.
Drugi svetski rat ostaje upamćen kao najveći oružani sukob u istoriji čovečanstva, a današnji datum kao dan kada je zvanično proglašena pobeda nad tiranijom i ideologijom zla.