DAN POBEDE U RUMI: Sećanje na heroje i večni dug prema precima

Podeli na društvenim mrežama

RUMA. Polaganjem venaca na Gradskom groblju u Rumi juče je svečano obeležen 9. maj — Dan pobede nad nacizmom u Drugom svetskom ratu. Poštu stradalim Rumljanima odali su predstavnici SUBNOR-a, srodnih boračkih organizacija, građani i predstavnici Opštine Ruma.

Sloboda koja nema cenu

U ime lokalne samouprave, venac je položio Stevan Kovačević, pomoćnik predsednika Opštine Ruma, koji je istakao da je 1945. godine pobeđena najmonstruoznija sila u novijoj svetskoj istoriji.

„Naša zemlja, kao i Ruma i okolna sela, platila je veliku cenu oslobođenja. Mi smo ovde da podsetimo da sloboda nema cenu. Nažalost, i posle osam decenija, nismo uspeli da popišemo sve naše žrtve i to ostaje naš večiti dug precima na kome moramo ozbiljno raditi“, poručio je Kovačević.

Nemerljiv doprinos našeg naroda

Predsednik SUBNOR-a Ruma, Predrag Vukmirić, podsetio je na stravične razmere Drugog svetskog rata u kojem je život izgubilo oko 50 miliona ljudi.

  • Jugoslavija je, sa 1,8 miliona žrtava, bila treća zemlja u Evropi po ukupnom broju stradalih.
  • Procentualno u odnosu na broj stanovnika, naša zemlja je zauzela drugo mesto po gubicima.
  • Vukmirić je naglasio da je doprinos našeg naroda velikoj antifašističkoj koaliciji nemerljiv i da to predstavlja svetlu stranicu naše istorije kojom se ponosimo.

Drugi svetski rat ostaje upamćen kao najveći oružani sukob u istoriji čovečanstva, a današnji datum kao dan kada je zvanično proglašena pobeda nad tiranijom i ideologijom zla.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *